روز گذشته فیاپف (فدراسیون بین المللی انجمن های تهیه کننده فیلم) بیانیه ای با امضای ۴۱ جشنواره فیلم انتشار داد.

که در آن از مسئولان منطقه ای، ملی و محلی درخواست شده در دوران سخت همه گیری ویروس کرونا از جشنواره های فیلم حمایت های فوری داشته باشند.

در این بیانیه که جشنواره هایی مانند کن، ونیز، برلین و تورنتو و نیز هشت سازمان جهانی سینمایی مانند اتحادیه بین المللی سالن های سینما (UNIC) را امضا کرده اند،

از تاثیر منفی کووید-۱۹ بر جشنواره های فیلم در سال ۲۰۲۰ و در سال آینده و زیان های مالی قابل توجه این رویدادها و نیز اثرات این پدیده در بخش تولید و نمایش ذکر شده است.

در این بیانیه بر نقش مهم جشنواره های فیلم در دنیا و تاثیر مثبت آن در بخش های مختلف و از جمله اقتصادی تاکید شده و از ۴.۵ میلیون تماشاگر جشنواره های فیلم در سال ۲۰۱۷ و نیز نمایش اول حداقل ۱۷۰۰ فیلم بلند تنها در جشنواره های مورد تایید فیاپف ذکر شده است.

فیاپف جشنواره فیلم کن را مثال می زند که بیش از دو هزار شغل جدید در دوران برگزاری خود برای شهر کن ایجاد و دویست میلیون یورو برای شهر درآمد ایجاد می کند.

آلبرتو باربرا مدیر جشنواره فیلم ونیز می گوید:

«اقتصاد جهانی سینما هیچگاه در طول تاریخ چنین دچار خسارت نشده بود و به دنبال راه افتادن تولید و باز شدن دوباره سالن های سینما، باید با هم متحد شد و نهایت حمایت را برای جشنواره های فیلم ایجاد کرد. جشنواره ها ابزاری قدرتمند در خدمت سینما، فرهنگ و توسعه اجتماعی بوده اما در این دوره همه گیری ضعیف شده و برای ادامه فعالیت نیاز به حمایت های فوری و حیاتی دارند.»

این مقاله را هم بخوانید:  راهیابی فیلم کوتاه "حسرت" اثر غلامرضا ضابطی به جشنواره فیلم های 3دقیقه ای تایوان

مدیران جشنواره تورنتو هم معتقدند جشنواره های فیلم تاثیر اقتصادی بسیاری در شهرهای محل برگزاری خود داشته، ایجاد شغل می کنند، گردشگر از سراسر جهان جذب می کنند و موجب افزایش استخدام در بخش های خدماتی می شوند.

لیلی هینستین مدیر جشنواره فیلم لوکارنو هم می گوید جشنواره های فیلم تاثیر بزرگ اقتصادی بر روی بخش فرهنگ دارند و فیلم های جدید را به دست اندرکاران تجاری سینما معرفی کرده و آینده و نگرش نسل بعدی را شکل می دهند.

لوییز آلبرتو اسکاله لا، رییس فیاپف هم در پایان اضافه می کند که حمایت از جامعه جشنواره های فیلم به مفهوم حمایت از کل صنعت سینماست.

 

لینک کوتاه این مطلب
این مطلب را به اشتراک بگذارید
ارسال دیدگاه

ورود

برای دسترسی به داشبورد اینجا کلیک کنید.

ما را دنبال کنید

لوگو اینستاگرام    لوگو تلگرام

مطالب سراسر وب