روز جهانی عکاسی

این مطلب به مناسبت روز جهانی عکاسی تهیه شده است.

در ادامه درباره دلایل نامگذاری این روز و تاریخچه آن خواهیم گفت.

 

کلام نخست

در دنیایی که همه‌چیز خیلی زود به دست فراموشی سپرده می‌شود، عکس‌ها می‌توانند یادآور تاریخ باشند! لحظه ثبت عکس می‌تواند زیبایی، خوبی، بدی، زشتی، امید، مهربانی و … را ثبت کند تا چشمانی که در آینده به آن‌ها می‌نگرند، خاطراتی را به یاد بیاورند.

نوزدهم آگوست یا بیست‌وهشتم مرداد روزی است که به نام روز جهانی عکاسی شناخته می‌شود. نام‌گذاری و بزرگداشت این روز‌، عمر دیرینه‌ای ندارد! اما دلیل انتخاب این روز به‌عنوان روز جهانی عکاسی ریشه در تاریخ داشته که در این مقاله برایتان خواهیم گفت.

پس همراه ما باشید.

روز جهانی عکاسی

 

تاریخچه روز جهانی عکاسی

افراد زیادی در طول تاریخ، در شکل‌گیری و به وجود آمدن عکس و عکاسی نقش داشته‌اند! اما اولین تصویر لیتوگرافی نوری در سال ۱۸۲۲ توسط ژوزف نیسه‌فور نیپس فرانسوی تولید شد: اما ماندگار نبود! در سال ۱۸۲۶ نیپس توانست عکسی دائمی را ثبت کند؛ اما زمان نوردهی این عکس بسیار طولانی و همچنین تصویر ثبت‌شده نگاتیو بود. به این معنی که در تصویر، هر چه سیاه بود، سفید و هر چه سفید بود به رنگ سیاه نمایش داده می‌شد!

در سال ۱۸۳۷، لوئی داگر به روش داگرئوتایپ که بر اساس یافته‌های یوهان هاینریش شولتز بود دست یافت.

در این روش، به صفحه‌ای نقره‌ای بخار ید داده شده و حساسیت آن را نسبت به نور بالا می‌بردند! در ادامه این صفحه درون یک دوربین جعبه‌ای قرار داده می‌شد و پس از برداشتن عدسی به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه نور را از سمت شی به صفحه نقره‌ای می‌تاباندند. برای ظاهر کردن تصویر نیز، صفحه را درون محلول جیوه با دمای ۶۵ درجه قرار می‌دادند.

این مقاله را هم بخوانید:  روز جهانی صنایع دستی و هنر / تاریخچه و تعاریف

دولت فرانسه در سال ۱۸۳۹ از لوئی داگر خواست که در یک همایش، نحوه کارکرد روش داگرئوتایپ و دوربین خود را شرح دهد! در روز ۱۹ آگوست دولت فرانسه حق ثبت اختراع این پتنت را خریداری کرده و با مردم جهان به اشتراک گذاشت.

سال‌ها بعد به پیشنهاد انجمن‌ها و عکاسان مختلف تصمیم گرفته شد که این روز را به‌عنوان روز جهانی عکاسی نام‌گذاری کنند.

جالب است بدانید که در سال ۱۸۴۲ میلادی مصادف با سال ۱۲۲۱ هجری شمسی، به درخواست محمدشاه قاجار نخستین دستگاه‌های عکاسی داگرئوتایپ وارد کشور ایران شد.

روز جهانی عکاسی

 

ایده نام‌گذاری روز جهانی عکاسی

ایده نام‌گذاری روز ۱۹ آگوست به‌عنوان عکاسی یا نخستین رونمایی عکاسی برای عموم توسط انجمن‌های آمریکایی مطرح شد!

سرانجام در سال ۲۰۱۰ در این تاریخ اولین جشن جهانی عکاسی برگزار شد.

کشورهای زیادی از این تاریخ به بعد، این روز را به‌عنوان روز جهانی عکاسی به رسمیت شناخته‌اند! اما به دلیل عدم وجود یک نهاد بین‌المللی به‌منظور هماهنگی‌های لازم برای رویدادها و جشن‌های عکاسی، این نام‌گذاری هنوز در بسیاری از کشورها ناشناخته است.

جالب است بدانید که وب‌سایتی به نام worldphotographyday.com نیز وجود دارد که علاقه‌مندان به عکاسی و همچنین عکاسان ‌حرفه‌ای می‌توانند تصاویر خود را در آن با عموم مردم به اشتراک بگذارند! همچنین این سایت در روز نوزدهم آگوست رویدادها و مسابقاتی را نیز برگزار می‌کند.

روز جهانی عکاسی

 

جمع‌بندی

در این مقاله با تاریخچه روز جهانی عکاسی و دلیل نام‌گذاری آن آشنا شدید!

تاریخچه هنر عکاسی به‌قدری گسترده و غنی است که پرداختن به این موضوع به‌صورت تمام و کمال در این مقاله امکان‌پذیر نیست.

این مقاله را هم بخوانید:  روز ملی هنرهای نمایشی / تاریخچه و علت نامگذاری آن

امیدواریم از مطالعه مقاله تاریخچه مقاله عکاسی لذت برده باشید! حالا می‌دانید که اولین عکس تاریخ چه زمانی گرفته شده و اولین دوربین عکاسی به‌ چه صورتی طراحی شده است!

 

 

منابع

 

 

تصاویر

این مطلب به صورت اختصاصی برای سلام ثبت نام تهیه شده است.

هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است.

می تواند نظرات  و تجربیات خود را در بخش زیر بنویسید.

دیگر مناسبت های هنری را از اینجا بخوانید.

لینک کوتاه این مطلب
ارسال دیدگاه

ورود

برای دسترسی به داشبورد اینجا کلیک کنید.

ما را دنبال کنید

لوگو اینستاگرام    لوگو تلگرام

مطالب سراسر وب