جشنواره های بین المللی فیلم چگونه به پیشرفت سینمای جهان کمک می کنند؟

به گزارش دریچه سینما _ سامیه طاهری؛ جشنواره های فیلم از نظر فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی دارای اهمیت بسیاری هستند زیرا این چنین فضاهایی باعث می شود تا در کنار ورود فیلمسازان و به صورت کلی فعالان عرصه سینما در یک کشور درآمدهای حاصل از فیلم های تولید آن کشور وارد چرخه کلی سینمای جهان شود و از سوی دیگر فرصت شبکه سازی افراد همفکر در یک مکان فراهم می شود.

در همین راستا می توان به صراحت عنوان کرد که برگزاری جشنواره فیلم های معاصر باعث ارتقاء سینمای مستقل بین المللی در کشور های مختلف می شود.

یکی دیگر از مزیت های برپایی جشنواره های بین المللی این است که فرصت لازم برای دیده شدن و درخشش بسیاری از آثار سینمایی که دارای کیفیت درخور و مناسبی هستند اما به دلیل قالب بودن جو تجاری بر  سینمای جهان فرصت عرض اندامی ندارند از سوی مجموعه های مهم پخش و توزیع مورد توجه قرار بگیرند.

اما در این بین فیلمسازان باید به این نکته دقت کنند که بسیاری از جشنواره های فیلم از مسیر اصلی خود خارج شده و کارکرد مناسبی ندارند؛ در همین راستا انتخاب جشنواره معتبر برای حضور یک اثر در آن از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ به هر میزان که کیفیت برگزاری و آثار وارد شده به یک جشنواره بالاتر باشد بی شک کسب جایزه و یا حتی حضور یک فیلم در آن اعتبار بیشتری برای عوامل تولید آن اثر به ارمغان می آورد.    

 

 

این پست را با دیگران به اشتراک بگذارید
نظر خود را بنویسید